Izveštaj o trci za Veliku nagradu Rusije

vn-rusije

Osvajanjem šestog mesta u trci za VN Rusije Daniil Kvjat razveselio je domaće navijače. Vozač tima Red Bull Racing vrlo je napetu trku u svojoj zemlji, punu zapleta i dvaput prekidanu izlaskom sigurnosnog automobila, završio novim prikupljenim bodovima. Ti bodovi su se nakon trke i povećali jer je zbog kazne od 30 sekundi Kimiju Räikkönenu u službenom plasmanu napredovao na peto mesto.

Kvjat je ostvario najbolji rezultat među vozačima sa Renault pogonskom jedinicom. Njegov timski kolega Daniel Ricciardo i vozač timova Toro Rosso, Carlos Sainz, odustali su pre kraja trke, a Sainzov timski kolega Max Verstappen nakon sudara u prvom krugu morao je da se vrati u boks zbog probušene gume. Trku je završio na jedanaestom mestu, a zbog kazne dodatka vremena Fernandu Alonso, službeno je ostvario deseto mesto.

Ključne tačke trke:

• Ljubimac domaće publike, Daniil Kvjat, na cilj je stigao šesti, što je napredak od pet mesta u odnosu na startni položaj. Za razliku od svog timskog kolege, za vreme izlaska oba sigurnosna automobila ostao je na stazi i tako se probio među vodeću četvoricu. Nakon zaustavljanja u boksu pao je na začelje vodeće desetorice, ali je ponovno napredovao kad su se pokraj staze zaustavili Ricciardo, Sainz, a na kraju i Bottas. Rus je nakon trke, kad je Räikkönenu dodano 30 sekundi, napredovao na peto mesto.
• Daniel Ricciardo se za vreme drugog izlaska sigurnosnog automobila prevremeno zaustavio u boksu i pao na deseto mesto. Nakon što su se vodeći zaustavili u boksu, izgledalo je kao da će trku završiti na četvrtom mestu, ali je u 49. krugu odustao.
• Max Verstappen trku je završio na jedanaestom mestu. Zbog sudara između Hülkenberga i Ericssona nakon prvog kruga je morao da se zaustavi u boksu s aprobušenom gumom. Na stazu se vratio na početak staze, ali se ustrajno probijao i na cilj stigao jedanaesti. Kad su nakon trke Alonsu zbrojane sekunde kazne, napredovao je na deseto mesto i tako osvojio bod.
• Carlos Sainz je zbog nesreće u kvalifikacijama u subotu trku započeo sa starta. Probio se do sedmog mesta, kad se u 47. krugu zaustavio uz stazu zbog kvara.
Rémi Taffin, voditelj operacija Renault Sporta F1 na trkačkim stazama:
„Staza u Sočiju je vrlo zahtevna jer se veći deo staze vozi punim gasom i mnogo je uskih, sporih krivina. Bez obzira na to, bili smo vrlo pouzdani i to uprkos skraćenim treninzima koji su više puta bili prekidani. Imali smo mogućnost da osvojimo još više bodova, ali okolnosti nam to nisu dopustile. U svakom slučaju, imamo razloga za optimizam u završne četiri trke sezone.

Cyril Abiteboul, generalni direktor Renault Sporta F1:

„Konačni  rezultat je prosečan, ali iza njega se krije borbeni duh koji su ovog vikenda pokazala oba timai. Raduje nas što je sa Carlosom nakon teške nesreće u kvalifikacijama sve bilo u redu i što je bio vrlo raspoložen za trku. Svi su na treninzima odvozili ograničen broj krugova, što je očito prouzrokovalo određene poteškoće u pripremama bolida za trku, ali smo ostali usredsređeni i u pogledu pouzdanosti i ovaj vikend nismo imali problema. Naša brzina bila je solidna i zato se radujemo borbi za još više bodova u sledećoj trci u Austinu. Uz to želim da  čestitam Mercedesu na osvajanju drugog naslova svetskog prvaka u poretku konstruktora. Svoj posao su odradili fantastično i postavili merilo kome mi ostali moramo da težmo.”